Kandydaci do tytułu "Złoty Inżynier 2016": Andrzej Katner. Marek Kotarba


29-10-2016 15:34:11

Andrzej Katner

Mgr inż. mechanik, absolwent warszawskiego liceum ogólnokształcącego im. H.Kołłątaja. W 1985 r. ukończył studia i obronił pracę dyplomową na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej. W latach 1985-1986 był zatrudniony w Zakładzie Urządzeń Dźwigowych ZREMB w laboratorium badawczym. W latach 1988-1992 kontynuował pracę w Zakładzie Konserwacji Dźwigów SBM Ursynów na stanowisku mistrza konserwacji i kierownika warsztatu.

Jest współtwórcą i współwłaścicielem firmy Winda Warszawa sp. z o.o. w której zatrudniony był kolejno jako kierownik montażu, kierownik biura projektowego i wiceprezes zarządu. Z firmą tą związany jest od 1992 r. do chwili obecnej.

Razem z pracownikami firmy wdrożył do produkcji dźwigi pod marką Ekowinda, zużywające mniej energii i bardziej ekonomiczne w eksploatacji. Obecnie Winda Warszawa zatrudnia ponad 120 pracowników i jest jednym z czołowych producentów krajowych tej branży. Za swoje osiągnięcia przedsiębiorstwo otrzymało wiele wyróżnień i nagród, m.in. medale europejskie, tytuł „Solidna Firma", „Polish Product", nominację do tytułu Lidera Bezpieczeństwa Technicznego UDT, certyfikat wiarygodności biznesowej, Diamenty Forbesa.

W 2001 r. firma wdrożyła system zarządzania jakością  PN-EN ISO 9001 i środowiskiem PN-EN ISO 14001 oraz bezpieczeństwem PN-EN 18001. Dużym osiągnięciem jest również informatyzacja działań w firmie: dzięki autorskiemu programowi e-Winda konserwatorzy, ale również i klienci mają pełną informację o parametrach technicznych dźwigów, usterkach, przeglądach, badaniach UDT itp.

Przedsiębiorstwo znane jest z modernizacji dźwigów w tak prestiżowych gmachach, jak obiekty Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwo Skarbu Państwa, FSNT-NOT, Trybunału Konstytucyjnego, Opery Narodowej, szpitali, spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, zakłady pracy i biurowców. W latach 2010-2014 r. był członkiem Business Centre Club. jaz

Marek Kotarba

Mgr inż., menadżer, wybitny specjalista z dziedziny konstrukcji stalowych oraz zabezpieczeń antykorozyjnych. Absolwent Wydziału Transportu Politechniki Krakowskiej. Karierę zawodową rozpoczął w 1986 r. w krakowskiej firmie PSKE ELBUD, w której szybko awansował na stanowisko kierownika Ocynkowni. W 1991 r. rozpoczął pracę w firmie HMS (obecnie STACO Polska) na stanowisko kierownika Kontraktu w Ocynkowni w Bochum, a następnie objął stanowisko kierownika Przedstawicielstwa HMS w Niemczech. Po 8 latach pracy za granicą wrócił do Polski, gdzie powierzono mu uruchomieniem nowego Wydziału Powłok Ochronnych STACO Polska w Niepołomicach, którego został szefem. Kolejnym etapem w karierze było stanowisko kierownika ds. rozwoju spółki.

W 2011 r. został dyrektorem STACO Polska. Z jego inicjatywy podjęto współpracę z AGH oraz politechnikami w Krakowie i Gliwicach, wdrożono wiele innowacyjnych rozwiązań technologicznych oraz rozszerzono zakres produkcji i usług. Licząca ponad 200 pracowników firma z powodzeniem rywalizuje na światowym rynku, a jej wyroby znajdują nabywców w ponad 30 krajach świata.

STACO Polska jest laureatem wielu nagród, w tym przyznawanych przez ministra gospodarki i ministra ochrony środowiska, wyróżniona była m.in. tytułami „Lidera Polskiej Ekologii”, „Lidera Biznesu”, „Lidera Polskiego Eksportu” „Ambasadora Polskiej Gospodarki”, „Gazeli Polskiego Biznesu” i nagrodami Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych. Uhonorowana medalem „Wybitny Eksporter” oraz wielokrotnie Medalem Europejskim za wytwarzanie wyrobów oraz realizację usług zgodnie z unijnymi standardami technicznymi i jakościowymi.

Spółka STACO produkuje głównie kraty pomostowe dla kluczowych sektorów gospodarczych: przemysłu energetycznego, maszynowego, petrochemicznego, chemicznego, spożywczego, dla górnictwa oraz budownictwa. Produkty mają różne zastosowania, m.in. jako schody, podłogi, ściany, sufity, ekrany tłumiące, elementy konstrukcyjne wiaduktów i mostów oraz morskich platform wiertniczych. 75% produkcji jest sprzedawana za granicę. mb

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl