Efekty-defekty


18-12-2021 17:19:20

będzie zasada „Twój samochód, twój mandat”. Rząd przygotowuje projekt ustawy, zgodnie z którą właściciel samochodu zapłaci mandat, jeśli nie wskaże, kto np. przekroczył prędkość, lub wskazana osoba będzie unikała kary - donosi RMF FM. Ten pionierski koncept, to odważny krok w kierunku wyposażenia samochodu w osobowość prawną. Samochód może przecież mieć własne konto bankowe, z którego ściągnie się mandat. Ale co, gdy samochód wynajmie sprawnego adwokata?

konserwacja polichromii w bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie zachęciła do komentarzy „Wyspiański się w grobie przewraca”- ujawnia gazeta.pl. Stanisław Wyspiański przeniósł na ściany swoje kartony. Konserwatorzy przywrócili polichromiom, zdaniem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, ich właściwy wygląd. Innego zdania jest publiczność: Czy tylko ja mam wrażenie, że twarze bliźniąt są masakrycznie zdeformowane? - zastanawia się pani Ewa. Przecież rysy twarzy na tych polichromiach wyglądają zupełnie inaczej… Nic tu nie zostało z Wyspiańskiego - zauważa pani Olga. Koszmarna anty-renowacja - pisze pan Jerzy. Własnym oczom nie wierzę - dodaje pan Marek. Ludzie ci nie chcą zrozumieć, że konserwacja nie oznacza konserwatyzmu. Postęp musi tryumfować, więc dlaczego dziwi się akurat gazeta.pl?

międzynarodowa sensacja w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej: w jaskini Stajnia odkryto naszyjnik z kości słoniowej. Po długich badaniach ujawniono, że naszyjnik pochodzi sprzed 41,5 tys. lat i jest najstarszą biżuterią zdobioną w tej części kontynentu. Ustalono, że zdobienia (50 nakłuć) oznaczają liczbę upolowanych zwierząt lub cykle księżycowe co świadczy o wielkiej kreatywności i niezwykłych zdolnościach manualnych członków grupy Homo sapiens, która zajmowała to miejsce - relacjonuje wp.pl. Wiek wisiorka to jasny dowód na to, że Człowiek rozumny pojawił się w Polsce tak samo wcześnie, jak w Europie Zachodniej. Niestety - dodadzą nienawistnicy - bardzo szybko zniknął.

kancelaria  premiera skontrolowała Urząd Regulacji Energetyki. Okazało się, że kierownictwo urzędu nie posiadało efektywnych narzędzi do oceny zdolności instytucjonalnej jednostki, a podejmowane działania nie stanowiły skutecznego wsparcia do zarządzania potrzebami URE. - cytuje efekty kontroli Rzeczypospolita. Zbadano stan w latach 2018-20 - struk turę organizacyjną, zasoby ludzkie i umowy cywilnoprawne. I we wszystkich tych obszarach stwierdzono błędy. Decyzje Urzędu mają wpływ na portfele wszystkich Polaków. - niepokoi się money.pl. Niesłusznie, Urząd dobrze wyregulowany mógłby zamienić „portfele wszystkich Polaków" w okładki do modlitewników.

historyczna „carbonara Bitwa o Monte Cassino” - takie danie z makaronu znalazło się w menu restauracji, położonej na wzgórzu na terenie walk, stoczonych podczas II wojny światowej m.in. przez żołnierzy II Korpusu Polskiego. Zdumiony jest Związek Polaków we Włoszech - spostrzega onet.pl. Carbonara to tradycyjne danie regionu Lacjum z dodatkiem jajek, boczku i owczego sera pecorino. Twitter zarzuca Związkowi Polaków we Włoszech zbytnie naprężenie patriotyczne i brak luzu. Brytyjczycy z pewnością nie mieli by nic przeciwko befsztykowi „Lądowanie w Normandii”, a Niemcy przeciw daniu eintopf „Bitwa pod Stalingradem”!!!.

grupa architektów z Torunia wybudowała Origami House. Jest wynikiem fascynacji właściciela kulturą Japonii. Prosty i powściągliwy w formie stanowić ma przestrzeń do rekreacji, w razie potrzeby także dom gościnny, czasem pustelnię - pisze money.pl. Otrzymał nagrodę w kategorii „dzieło eksportowe” w konkursie Architektura Roku województwa śląskiego 2021. Dom ma 26,5 m2 powierzchni użytkowej i zdaniem jednych, przypomina wyrzutnię rakiet maskowaną brezentem, zdaniem innych - spory meteoryt. Niewątpliwie jest „dziełem eksportowym". Wyłącznie.

 

jaz

 

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl