Wydarzenia


13-03-2021 20:11:51

Fabryka pod Wrocławiem

Garmin to firma, która od 30 lat oferuje innowacyjne produkty dla pilotów, żeglarzy, kierowców, graczy w golfa, rowerzystów itd. Firma ma 80 zakładów w 32 krajach i zatrudnia 16 000 osób. Najmłodszym „dzieckiem” tej szwajcarskiej firmy jest centrum produkcyjno-dystrybucyjne we Wrocławiu, w którym produkowane będą ultranowoczesne produkty, w szczególności dla branży motoryzacyjnej. Fabrykę zbudowano niedaleko skrzyżowania autostrad A4 i A8, posiada 30 000 m2 nowoczesnej powierzchni produkcyjnej i dystrybucyjnej. Jako jedyna w koncernie będzie zajmować się produkcją i zaopatrzeniem klientów z branży samochodowej z całej Europy. W chwili obecnej w nowo otwartej fabryce trwa produkcja prototypów - w najbliższym czasie jednak rozpocznie się produkcja i dystrybucja produktów OEM w zakresie motoryzacji. J.T.

Bliski tunel do Świnoujścia

Tarcza TBM po podróży z Chin rozpoczęła drążenie tunelu podwodnego, który połączy Wolin i Uznam w Świnoujściu. Maszyna o masie ponad 3 tys. t, dł. 105 m i 13,4 m średnicy ruszyła z komory startowej na wyspie Uznam. Jeśli wierzyć wykonawcy - konsorcjum PORR/ Gulermak - jest w stanie wywiercić ok. 3,6 m na godzinę, a w ciągu doby przygotuje ok. 10-12 m tunelu wraz z zamocowaniem tubingów osłony. Będzie to najdłuższa przeprawa podwodna w Polsce; 1484 metry tunelu drążonego tarczą oraz ok. 300 m metodą stropową. Koszt budowy tunelu to ponad 912 mln zł, z czego przeszło 775 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Prace mają trwać do końca 2022 r. Jaz.

Krakowianie na Księżycu

Dwie firmy - Solar System Resources Corporation Sp. z o. o. z Krakowa i amerykańska US Nuclear Corp. - podpisały w lutym tego roku list intencyjny na bezzałogową ekspedycję górniczą na Księżyc, której celem jest wydobycie niezwykle rzadkiego i cennego izotopu - helu-3. List sygnowano w Canoga Park (Kalifornia) oraz w Krakowie. Małopolskie przedsiębiorstwo zamierza w projekcie współpracować z innymi podmiotami, w tym z polskimi ośrodkami naukowymi. Porozumienie ma przyczynić się do zaspokojenia rosnących potrzeb energetycznych świata i przyspieszy rozwój światowej branży kosmicznej - zwłaszcza w obszarze górnictwa kosmicznego.

Krakowski start-up planuje dostarczenie 500 kg izotopu helu-3 w latach 2028-32.Obecna cena rynkowa helu-3 wynosi 16.6 mld dolarów za tonę. Hel-3 wykorzystuje się w badaniach naukowych, kriogenice, komputerach kwantowych, urządzeniach do badań MRI, a także w detektorach materiałów radioaktywnych stosowanych na lotniskach i przejściach granicznych. mb

Helikopter na Marsie

18 lutego 2021 r. na Marsie wylądował łazik Perseverance (ang. wytrwałość) amerykańskiej agencji NASA. Zdaniem ekspertów może to być jedno z najważniejszych przedsięwzięć w ramach eksploracji kosmosu. Poza badaniami próbek i atmosfery ważnym elementem misji Mars 2020 jest test maszyny Ingenuity - specjalnego helikoptera, który spróbuje przeprowadzić lot nad powierzchnią Marsa. Misja łazika Perseverance potrwa 687 dni. Koszty to ok. 2,5 mld USD. Jaz.

Orlen podbija Litwę

PKN ORLEN, podczas spotkania z Ingridą Šimonytė, Premier Republiki Litwy, zaprezentował strategię rozwoju Grupy ORLEN do 2030 r. Rozmowy dotyczyły m.in. planowanej inwestycji w pogłębiony przerób ropy w Możejkach oraz szeroko rozumianej transformacji energetycznej. Celem jest znaczne zwiększenie uzysku produktów wysokomarżowych. W przypadku podjęcia decyzji byłby to największy w historii projekt inwestycyjny prowadzony na Litwie. Jego realizacja zajęłaby około 4 lat. Premier Šimonytė zadeklarowała chęć przeanalizowania tej inwestycji pod kątem możliwości jej wsparcia.
Równolegle rozwijana jest sieć stacji paliw na Litwie. Klienci w tym kraju mogą już korzystać z 29 stacji Orlenu. Jaz.

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl