Wydarzenia


12-02-2021 18:15:23

Małopolskie wyróżnienie

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski od 1995 r. tradycyjnie w styczniu przyznaje tytuły Małopolanina Roku. Tytuł ten jest wyrazem najwyższego uznania dla wybitnych Małopolan, którzy działają na rzecz rozwoju i promocji regionalnej wspólnoty. Wyróżnienie za Rok 2020 przypadło w udziale prof. Tadeuszowi Słomce, byłemu (2012–2020) rektorowi Akademii Górniczo- Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie za inicjatywy na rzecz dalszego rozwoju uczelni oraz za rozwój i promocję polskiej nauki i kultury w Europie i świecie. AGH, obchodząca w 2019 r. stulecie istnienia, to znacząca polska uczelnia techniczna o międzynarodowej renomie. Tytułem Małopolanina Roku w minionych latach wyróżniono m.in. Wisławę Szymborską, Andrzeja Wajdę, ks. prof. Michała Hellera, prof. Ryszard Tadeusiewicza. mb

Konkurs dla przedsiębiorców i naukowców

Do 1 kwietnia br. trwa nabór wniosków do pierwszego konkursu w ramach programu ERA-NET Cofund ERA-MIN3 (Joint Call 2021) obejmującego finansowanie badań ukierunkowanych na potrzeby dotyczące surowców innych niż paliwa i niespożywczych (minerały metaliczne, materiały budowlane, minerały przemysłowe) w celu zapewnienia zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym (budżet 600 tys. euro). O dofinansowanie na realizację badań przemysłowych i prac rozwojowych (jak np. zamknięcie i rekultywacja kopalni, zwiększenie efektywności wykorzystania zasobów dzięki technologiom informacyjno-komunikacyjnym czy projekt produktu pod kątem zastępowania materiałów krytycznych) mogą ubiegać się mikrofirmy, MSP, duże firmy, konsorcja, uczelnie i jednostki naukowe. boj.

Solarny gigant

Największa elektrownia fotowoltaiczna Europy Środkowo-Wschodniej powstanie już w I kwartale 2021 r. w Zwartowie w woj. pomorskim. Farma o mocy 203 MW (docelowo 390 MW) w ciągu roku wytworzy 230 GWh energii. Wystarczy do zasilania 153 tys. gospodarstw domowych. Zajmie powierzchnię aż 300 ha. Spółka Respect Energy we współpracy z niemieckim koncernem Goldbeck Solar zamierza w ciągu 5 lat uruchomić elektrownie pv o mocy 1750 MW a więc na poziomie jednej dużej elektrowni węglowej. jaz.

Najdłuższy drogowy

W grudniu 2020 r. oddano do użytku najdłuższy tunel drogowy w Polsce, - 2,3 km. Jest to odcinek trasy S2 pod warszawskim Ursynowem. Wykonany jest w technologii ścian szczelinowych przez firmę Soletanche Polska i Astaldi. Stanowi fragment południowej obwodnicy miasta. Składa się z trzech nitek ( w tym pasa awaryjnego). Każda z dwóch jezdni tunelu będzie mieć około 14,5 m szerokości. Przewidziano też zlokalizowanie po obu stronach jezdni dróg ewakuacyjnych o szerokości 1 m, licząc od krawędzi jezdni. Do budowy zużyto 36 464 t stali oraz 409 826 m³ betonu. jaz.(fot. Astaldi) 

Dobra współpraca gospodarcza

Relacje polsko-niemieckie, wspólne kontakty handlowe, sytuacja związana z pandemią koronawirusa, projekty IPCEI (Important Projects of Common European Interest), kwestie dotyczące Zielonego Ładu oraz niemieckie inwestycje w Polsce – to niektóre z tematów poruszanych przez wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina podczas wizyty 21.01. w Berlinie, gdzie spotkał się z Ministrem Gospodarki i Energii Peterem Altmaierem (obaj na zdjęciu, fot.: MRPiT) i przewodniczącym Niemieckiego Bundestagu Wolfgangiem Schäuble i Federalnym.

Polska  jest członkiem polsko-niemieckiego projektu dotyczącego opracowania materiałów anodowych dla przyszłych europejskich producentów ogniw akumulatorów litowo-jonowych. - Na przełomie stycznia i lutego przewidujemy ogłoszenie oficjalnego naboru na wodorowe projekty IPCEI - zapowiedział wicepremier Gowin.

Niemcy są od 20 lat pierwszym partnerem handlowym Polski. Mimo pandemii koronawirusa  Polska odnotowuje dobre wyniki wzajemnych obrotów handlowych: w listopadzie była trzecim – po Chinach i Holandii – największym eksporterem towarów do Niemiec. Obecnie inwestycje kapitału niemieckiego w Polsce osiągnęły wartość 35 mld euro (ok. 19% inwestycji zagranicznych ogółem), a firmy z udziałem kapitału niemieckiego zatrudniają w Polsce ponad 361 tys. pracowników. boj.

 

 

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl