Wydarzenia 2020


10-01-2021 13:58:36

POLSKA

Miliardy na Krajowy Program Odbudowy

Rządowa Rada ds. Innowacyjności pod kierownictwem Ministra Rozwoju uchwaliła budżet Krajowego Programu Odbudowy (KPO). Ma wynosić 23,1 mld euro na granty i 34,2 mld euro na pożyczki. KPO ma wzmocnić polską gospodarkę do 2026 roku. Projekty wyłaniane są w 8 obszarach: infrastruktura, transport, energia i środowisko, innowacje, cyfryzacja, zdrowie, społeczeństwo oraz spójność terytorialna. Program ma pomóc w szybkiej odbudowie gospodarki po pandemii Covid-19.Ulga promująca robotyzację przedsiębiorstw ma obowiązywać od 2021 r. podobnie jak ulgi podatkowe na prace B+R oraz IP Box. Radzie ds. Innowacyjności przewodniczy Minister Rozwoju, a w jej składzie są kierownicy poszczególnych resortów oraz KPRM.

Centrum Inżynierskie Medycyny i Sportu.

23 kwietnia 2020 r. podpisano umowy pomiędzy Politechniką Śląską, a firmą Mostostal S. A. na budowę Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu „Assist Med Sport Silesia” wraz z aulą wykładową. Wartość umowy opiewa na 40 mln zł. Za naukową stronę ośrodka odpowiada Politechnika Śląska, a Miasto Zabrze zapewni m.in. wsparcie w zakresie administracyjnym. Rektor Politechniki Śląskiej, prof. A. Mężyk widzi szansę dla Uczelni we współpracy z wiodącym ośrodkiem w zakresie rozwijania technologii medycznych.

Tragiczne apogeum

W listopadzie w Polsce zmarło ponad 60 tys. osób, niemal dwa razy więcej niż rok wcześniej i najwięcej od zakończenia II wojny światowej (wg. Rejestru Stanu Cywilnego). W drugiej połowie XX w. (poza 1991 r.) w Polsce umierało rocznie poniżej 400 tys., a do połowy lat 70. nawet 300 tys. ludzi. Gwałtowny wzrost liczby zgonów ma miejsce od października, gdy zmarło ponad 47,5 tys. osób, o przeszło 13 tys. więcej niż w którymkolwiek październiku w poprzednich 5 latach. Według oficjalnych danych Ministerstwa Zdrowia z powodu Covid-19 zmarło w listopadzie11,5 tys. osób. Do końca roku 2020 liczba zakażonych Covid 19 prawdopodobnie przekroczyła w Polsce 1,5 mln osób. Rosnąca liczba zgonów ma też inne przyczyny: utrudniony dostęp do lecznictwa dla chorych na inne choroby oraz fakt wkroczenia w wiek emerytalny najliczniejszych roczników w historii Polski. jaz.

PGNiG odkrył gaz

PGNiG ogłosiła odkrycie złóż gazu w środkowej części Morza Norweskiego. Złoże zalega 4985 m od poziomu morza. Zawartość ocenia się na 8-30 mld m3. Docelowo PGNiG liczy na ok. 2,5 mld m3 rocznie ze swojej koncesji. Gaz ten będzie tańszy, bo pozbawiony marż pośredników. Obecnie PGNiG Upstream Norway ma 35% udziałów w koncesji, na której operatorem jest ConocoPhillips z 65% udziałów. jaz.
 

Polski „elektryk”

W grudniu poinformowano, że w Polsce będą produkowane dwa modele rodzimego auta elektrycznego. Producentem ma być spółka ElectroMobility założona przez cztery polskie firmy energetyczne: PGE, Enea, Energa i Tauron. Fabryka będzie zlokalizowana w Jaworznie na 118 hektarowej działce Śląskiej Strefy Ekonomicznej. Ma kosztować ok. 2 mld zł. Budowa rozpocznie się w drugiej połowie 2021 r., a pierwsze auto wyjedzie w połowie 2024 r. Fabryka będzie zatrudniać 3 tys. osób, a kolejnych 12 tys. miejsc pracy wygeneruje otoczenie firmy. W finansowanie budowy fabryki zaangażuje się państwo polskie. hp

 

 

ŚWIAT

Glob we władzy wirusa

W grudniu 2019 r odnotowano w Chinach pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Od końca lutego epidemia objęła prawie wszystkie państwa świata (164).

11 marca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła pandemię choroby COVID-19. Według WHO do 18 marca 2020 r. zanotowano już ok. 200 tys. zakażeń koronawirusem. Zmarło w sumie ok. 8 tys. osób, większość w Chinach, gdzie epidemia zaczęła wygasać od połowy marca.  W Europie najwięcej ofiar  było we Włoszech - 31 tys. Zmarło- ponad 2,5 tys.(Dane z 18 marca 2020 r.). Epidemia zaczęła wygasać z początkiem lata, ale jesienią nadeszła druga fala o dużo większej skali. Większość państw zastosowała różne formy lokdownu by ograniczyć kontakty między ludźmi. Do 27 grudnia 2020 r. odnotowano 80,8 mln przypadków zakażeń. Wyzdrowiało 45,7 mln osób, zmarło 1,76 mln. Najwięcej - niemal 17 mln osób zachorowało w USA, zmarło ponad 300 tys. W Polsce do tej daty stwierdzono 1,27 mln przypadków zakażeń. Wyzdrowiało 1 mln osób, zmarło - 27118. jaz.

Odwrót węgla?

W pierwszym półroczu 2020 r. spadła  łączna moc elektrowni węglowych na świecie.  Po raz pierwszy zamykanie elektrowni  opalanych węglem przeważyło nad otwieraniem nowych. W  ich uruchomianiu prym wiodą Chiny. Otwierają one  60% wszystkich nowych elektrowni węglowych. Odnotowano najmniejsze od 1978 r. wydobycie węgla w USA w 2019 r. i prognozowany dalszy jego spadek w 2020r.
Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej przewiduje, iż będzie on znaczny bo ok. 29% w stosunku do ubiegłego roku. emc

Jest szczepionka!

9.11.2020 amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował, że opracowywana wspólnie z niemiecką firmą BioNTech szczepionka przeciwko SARS-CoV-2 wykazała w trzeciej fazie testów ponad 90% skuteczności. Firma deklaruje, że do końca 2020 r. jest w stanie wyprodukować 50 mln dawek, a w następnym roku ok. 1,3 mld (do osiągnięcia uodpornienia potrzebne są 2 dawki).Komisja Europejska zawarła umowę z kilkoma producentami na zakup do 300 mln dawek. Ich rozdział pomiędzy krajami UE zależy od deklaracji rządów poszczególnych krajów. Problemem jest dystrybucja leku, który musi być transportowany w temperaturze -70°C. Jest to szczepionka syntetyczna, wykonana w technologii mRNA, która pozwala na szybkie modyfikacje w przypadku mutacji wirusa. Pierwsze szczepienia na świecie produktami Pfizer i BioNTech przeprowadzono 8 grudnia 2020 r. w Wielkiej Brytanii. Do końca roku rozpoczęto szczepienia w USA i większości krajów Europy (w Polsce 27 grudnia 2020 r.). Jeszcze wcześniej szczepienia krajową szczepionką ruszyły w Rosji. Na całym świecie prace nad szczepionkami na Covid-19 prowadzi ok. 200 instytutów badawczych. if.

Bilionowy budżet

Komisja Europejska zaproponowała  budżet UE na lata 2021-2027 w wysokości 1,1 biliona euro. Państwa członkowskie powinny mieć do dyspozycji ponadto 750 mld euro w grantach i pożyczkach w ramach instrumentów na ożywienie gospodarcze.  Fundusz na rzecz sprawiedliwej transformacji ma być wzmocniony o 40 mld euro. Chodzi o transformację gospodarek w kierunku zrównoważonego rozwoju i ograniczenia szkodliwych emisji. Polskie regiony mają otrzymać na ten cel dodatkowo 6 mld euro. jaz.

Pierwszy wodorowy

Firma Airbus przedstawiła 21 września  w Tuluzie projekt pierwszego na świecie samolotu pasażerskiego napędzanego wodorem, zeroemisyjnego, w trzech wersjach. Wersja turboodrzutowa (turbofan) -  dla 120-200 pasażerów, do lotów międzykontynentalnych, z silnikami z turbiną gazową. Wersja turbośmigłowa (do 100 pasażerów) na wodór - do transportu regionalnego. Wersja ze skrzydłem rozmytym „blended-wing body" (do 200 pasażerów), w której skrzydła płynnie przechodzą w kadłub, ma zasięg zbliżony do konstrukcji turboodrzutowej.. "Wodorowiec". Mógłby wejść do eksploatacji w 2035 r. jaz.

 

Ruch w kosmosie

Zjednoczone Emiraty Arabskie wysłały 20 lipca 2020 r. na Marsa sondę Al Amal, która ma zbadać temperaturę atmosfery, okrążając planetę. W trzy dni później rakietę Chang Zheng 5 („Długi marsz”) wystrzeliły Chiny. Łazik poszuka wody gruntowej i śladów dawnego życia. 30 lipca z przylądka Canaveral wystartowała rakieta Atlas V z łazikiem Perseverance. Jednym z celów jest próba wytworzenia powietrza z atmosfery Marsa. 2 sierpnia kapsuła SpaceX Dragon z dwoma amerykańskimi astronautami wróciła na Ziemię po dwóch miesiącach pierwszej prywatnej misji kosmicznej. Tylu chętnych do podboju kosmosu jeszcze nie było. jaz.

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl