Wydarzenia


21-06-2020 13:17:10

Pomorska Dolina Wodorowa

Konsorcjum samorządów Gdyni, Gdańska, Tczewa i Wejherowa jako jeden z 11 europejskich regionów, przy współpracy przedstawicieli Grupy Lotos, zostało beneficjentem programu FCH Regions EU. Program  wspiera wdrażanie wodoru w transporcie i energetyce. W pierwszym etapie w tych miastach zaplanowano wprowadzenie do taboru 10 - 15 autobusów zasilanych wodorem, a w drugim kolejnych 41 autobusów. Wodór do ogniw paliwowych wyprodukuje grupa Lotos. Głównymi partnerami przedsięwzięcia są: Komisja Europejska, partnerzy przemysłowi zrzeszeni w Hydrogen Europe oraz środowisko badawcze zrzeszone w Hydrogen Europe Research. jaz.

Kłopotliwa 5G

Implementacja sieci komórkowej generacji 5G napotyka kłopoty. W nocy z 2 na 3 czerwca Telewizja Polska musiała wprowadzić zmiany w częstotliwościach naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Było to konieczne ze względu na uwolnienie pasma 700 MHz dla  polskiej sieci 5G. Ten proces ma jednak potrwać przez co najmniej dwa lata. Przeszkodą okazuje się być Obwód Kaliningradzki, który również powinien zwolnić to pasmo. Rozmowy w tej sprawie nie przyniosły dotąd jakichkolwiek rezultatów. Sieć 5G uruchomiona przez Plus 11 maja 2020 r. wykorzystuje częstotliwość 2600 MHz i kanały o szerokości 50 MHz. jaz.

Wstęp do turystyki kosmicznej

30 maja 2020 r. o godz. 21:22 czasu polskiego, wystartowała z przylądka Canaveral amerykańska rakieta kosmiczna Falcon 9. Jej prędkość przekroczyła 20 tys. km/h. Jest to pierwszy lot załogowy statku wyprodukowanego przez prywatną firmę - SpaceX miliardera Elona Muska. Na pokładzie kapsuły Dragon, która weszła na orbitę , jest  dwóch astronautów, którzy po 19 godzinach zacumowali do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Segment główny rakiety udanie wylądował na barce oceanicznej i ma być powtórnie użyty do lotów. To pierwszy lot załogowy z terenu USA od 10 lat. Astronauci zostali wyszkoleni w rządowej agencji NASA, która w ten sposób zaakceptowała przygotowanie techniczne lotu. Celem programu Elona Muska jest uruchomienie stałych lotów komercyjnych. jaz.

Bilionowy budżet

Komisja Europejska zaproponowała  budżet UE na lata 2021-2027 w wysokości 1,1 biliona euro. Państwa członkowskie powinny mieć do dyspozycji ponadto 750 mld euro w grantach i pożyczkach w ramach instrumentów na ożywienie gospodarcze.  Fundusz na rzecz sprawiedliwej transformacji ma być wzmocniony o 40 mld euro. Chodzi o transformację gospodarek w kierunku zrównoważonego rozwoju i ograniczenia szkodliwych emisji. Polskie regiony mają otrzymać na ten cel dodatkowo 6 mld euro. jaz.

60 mln zł na gospodarowanie wodami opadowymi

Do 28 sierpnia br. samorządy miejskie mogą starać się o unijne dofinansowanie na budowę, rozbudowę lub remont sieci kanalizacji deszczowej oraz infrastruktury towarzyszącej, która przyczynia się do odprowadzania, zatrzymania, retencjonowania, wykorzystania i/lub oczyszczania wód opadowych. Ministerstwo Klimatu i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozdysponują na ten cel aż 60 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Do konkursu – poza jednostkami samorządu terytorialnego i ich związkami – mogą przystąpić podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych JST, czyli np. spółki komunalne. boj.

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl