Co pan na to, inżynierze? "PERŁY" na ściany i podlogi


12-03-2019 20:52:49

Polska od lat jest potęgą ceramiczną (trzecią po Włoszech i Hiszpanii) z produkcją wartą ponad 0,5 mld euro rocznie i znacznym eksportem. Zawdzięczamy to przede wszystkim znakomitym złożom surowca ceramicznego w rejonie Końskie- Opoczno. Liderzy europejscy wprawdzie nas wyprzedzają z kilkukrotnie większymi przychodami, ale dystans się zmniejsza. Przemysł ceramiczny stał się polem niezwykle ostrej konkurencji, w której nie tylko technologie, ale także materiały a zwłaszcza wyrafinowane wzornictwo są najważniejszą bronią.

Wyrazem tego jest m.in. coroczny konkurs PERŁY CERAMIKI, którego XV edycję właśnie rozstrzygnięto. Organizatorem przedsięwzięcia jest kwartalnik wydawnictwa SIGMA-NOT “Wokół płytek ceramicznych”. Konkurs składa się z dwóch etapów; w pierwszym, w trzech równorzędnych edycjach jury nominuje płytki do drugiego etapu, w wyniku którego przyznawane są właśnie pamiątkowe statuetki i tytuły PERŁA CERAMIKI UE oraz PERŁA CERAMIKI DYSTRYBUTORÓW. W wyniku przyłączenia się do konkursu firmy projektanckiej CAD Projekt K&A działa też specjalny konkurs dla architektów i projektantów wnętrz korzystających z programów CAD Decor, w którym przyznaje się tytuły Perła Ceramiki Projektantów.

W edycji z 2018 r. nominowano aż 54 kolekcje, z czego 34 otrzymały tytuł Perła Ceramiki UE, 11 – Perła Ceramiki dystrybutorów oraz 3 – Perła Ceramiki Projektantów. Ponieważ firma Cersanit S.A. uzyskała najwięcej nominacji i nagród głównych za wyrób, uhonorowano ją tytułem Wielka Perła Ceramiki UE 2018. Płytki produkowane są pod marką Opoczna. W corocznych konkursach dominuje przemysł krajowy, ale Perły i wysokie uznanie jury zdobywają także ciekawe kolekcje z importu. Honorowym Patronem Konkursu jest od lat Stowarzyszenie Architektów Polskich, co wskazuje na znaczenie jakie ma nowoczesna ceramika dla architektury wnętrz i nie tylko. jaz.

Komentuje Waldemar Rukść

9-10
Aktualny numer WSZYSTKIE
eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl