Felieton. Czekamy na więcej


14-09-2017 16:40:25

W czerwcu minął rok od publicznego ogłoszenia przez wicepremiera Morawieckiego pakietu 100 ułatwień dla przedsiębiorców. Realizacja planów i spełnianie obietnic to rzadka cnota w naszym życiu politycznym, dlatego warto podkreślić, że po roku od zapowiedzi, duża część z pakietu została wdrożona. Już od stycznia tego roku zaczęły obowiązywać przepisy, które pozwalają większej grupie firm na stosowanie uproszczonej księgowości. Wprowadzono także ułatwienia w inwestycjach budowlanych. W ramach pakietu pojawiły się również m.in. nowe regulacje w postępowaniach administracyjnych. Ich celem ma być zarówno poprawa pozycji obywateli (wobec urzędów) przy załatwianiu spraw urzędowych, jak i szybsze ich rozstrzyganie. Uchwalono też pakiet wierzycielski. W założeniu ma on ułatwić odzyskiwanie długów oraz zwiększyć dostępność informacji o przedsiębiorcach – co pozwoli uniknąć nierzetelnych kontrahentów.

Planowanych jest jeszcze kilka ważnych reform. Warto wspomnieć m.in. o zmianach w przepisach dotyczących przechowywania dokumentacji pracowniczej. Będzie ją można przechowywać krócej i w formie elektronicznej. Na swój debiut czeka również długo zapowiadana prosta spółka akcyjna – nowa forma działalności, która ma być skrojona pod młode innowacyjne firmy. Dziś wiele z nich boryka się z wieloma uciążliwymi obowiązkami, wynikającymi z przepisów o spółkach. Spośród zapowiadanych, interesujących zmian wymienić można jeszcze nowe przepisy ułatwiające sukcesje w firmach rodzinnych.

Jak ocenić pakiet? Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Biorąc pod uwagę, że część zmian to cenne, ale mimo wszystko drobne udogodnienia, trudno się dziwić, że środowisko przedsiębiorców liczy na więcej. Jestem przekonany, że jeśli chodzi o reformowanie prawa gospodarczego, większe są również ambicje szefa resortu rozwoju i finansów. Z drugiej strony jestem świadomy, że propozycje poważniejszych zmian np. w podatkach spotykają się z oporem ze strony urzędników i środowisk politycznych.

Podsumowując – duży plus dla ministerstwa rozwoju i wicepremiera Morawieckiego za sprawne wdrażanie pakietu 100 zmian. Liczę jednak, że jest on preludium do dalszych, głębszych reform prawa gospodarczego, a nie ich finałem.

Andrzej Arendarski, prezes KIG

 

 

 

 

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl