Co pan na to, inżynierze? Górnicze targi


14-09-2017 16:37:53

Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego „KATOWICE 2017”, organizowane co 2 lata zakończono 1 września. Gościem była premier Beata Szydło oraz szefowie resortów gospodarczych, demonstrujący optymizm co do przyszłości branży. Górnictwo zaczyna przynosić zyski, ponad 1,5 mld zł już za pierwsze półrocze – powiedziała Premier.

***

„Przed dwoma laty niewielu wierzyło, że restrukturyzacja branży się powiedzie, dziś „przed polskim górnictwem jest dobra perspektywa i dobra przyszłość (...)Reforma przez cały czas trwa i w tej chwili myślimy o budowaniu nowoczesnych technologii węglowych, o nowoczesnym górnictwie. Chcemy stawiać na polską myśl inżynierską, oferować nasze produkty na zewnątrz.”- kontynuowała.

***

Komentatorzy jednak zaraz zauważyli, że nie obyło się bez 2,5 mld zł przekazanych na ratowanie kopalń przez państwowe koncerny i zapowiedzi wyższych rachunków za prąd dla wszystkich. Ponadto do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, już zostały przekazane kopalnie Makoszowy i Krupiński, a wkrótce dotknie to kopalnię Śląsk. Od początku 2016 r. zostało zlikwidowanych ponad 6 tys. miejsc pracy.

***

Były wicepremier Janusz Steinhoff zauważył, że zysk przypadł głównie Jastrzębskiej Spółce Węglowej, która skorzystała ze znacznego wzrostu cen węgla koksowego, natomiast Polska Grupa Górnicza ciągle boryka się z kłopotami. Obecne ceny węgla będą trudne do utrzymania w dłuższym czasie, a polityka klimatyczna Unii Europejskiej nie wykazuje tendencji do zmian.

***

Targi dały jednak nadzieję na dobrą kondycję tej branży. Nowości techniczne zaprezentowane na Targach były obiecujące. Medal w swoich kategoriach otrzymały Samojezdny Wóz Strzelniczy WS-172, z KGHM ZANAM S.A. i NITROERG S.A., silnik SG3Fz 450L-4 Dąbrowskiej Fabryki Maszyn Elektrycznych "DAMEL" S.A., silnik satelitowy z wirującym korpusem typu SWK-6/8-1,5/50 firmy FAMA Sp. z o.o., zabezpieczenie upływowe centralno-blokujące typu ZUCB z Centrum Innowacji Technicznych INOVA Sp. z o.o.

jaz.

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl