Refleksje z IFY


14-09-2017 16:05:17

- Żadne inne targi nie gromadzą tylu sprzedawców, kupujących, odwiedzających i przedstawicieli mediów. Nigdzie na świecie nie pokazano w jednym miejscu tak wielu nowych produktów odpowiadających potrzebom cyfrowego życia, jak na IFA, która obecnie jest najważniejszymi targami branży elektroniki konsumenckiej – reklamuje imprezę jej dyrektor wykonawczy, Jens Heithecker.

W tym roku oczekuje się, że globalna sprzedaż wyrobów elektroniki użytkowej wzrośnie o 4% i osiągnie wartość  887 mld euro. W Niemczech IFA wpływa na wielkość zamówień na początku rocznego szczytu sprzedaży przed świętami Bożego Narodzenia. – Po ostatniej edycji wolumen zamówień przekroczył 4,5 mld euro - powiedział Hans-Joachim Kamp, prezes zarząd gfu Consumer & Home Electronics GmbH.

Nie dziwi więc, że pod Wieżą Radiową i w STATION Berlin ponad 1800 wystawców (w tym ponad 600 z Chin!) wynajęło rekordowe 159 000 m2 powierzchni. Od 2008 r. na IFA pokazywany jest sprzęt gospodarstwa domowego. Najpierw w 4 hal, teraz AGD jest w 11, bo przez 10 edycji liczba wystawców wzrosła 3-krotnie, a IFA jest zaliczana do największych targów w tej branży.

Obraz jest wart tysiąca słów

Dlatego coraz więcej firm zaczyna produkować telewizory, a znane od lat wprowadzają innowacje i ścigają się w rozmiarach ekranu.

Uwagę zwracał, bo trudno go było nie zauważyć, największy na świecie ekran UHD LCD - 120” (3,05 m) firmy SHARP, który pokazał też m.in. telewizory bez ramek oraz pierwsze na świecie: 70” telewizor o rozdzielczości 8K, Roll-LCD-display, czyli zwijany wyświetlacz o rozdzielczości Full HD i przekątnej 60" (niestety, jeszcze nie można go zwinąć jak karimatę) i 27” monitor 8K-HDR.

A dlaczego tak duże przekątne ekranów? - Sprzedaż dużych telewizorów to najszybciej rosnący segment: w tym roku wzrośnie o 27%. A w 2020 r. sprzedaż telewizorów 8K osiągnie wartość 2,3 mld euro - twierdzi Sascha Lange, wiceszef marketingu i sprzedaży SHARP Europa. Firma wróciła do Łysomic k. Torunia, gdzie w 2007 r. otworzyła swoją drugą w Europie fabrykę, a w 2014 r. sprzedała słowackiemu UMC. W II kwartale 2018 r. zacznie w Europie sprzedawać smartfony. Ciekawe z jak dużymi ekranami?

77” telewizor 4K OLED HDR pokazał Panasonic i zapowiedział, że wraz ze studiem 20th Century Fox i Samsungiem wprowadza technologię HDR 10+, która optymalizuje oglądaną na ekranie scenę po scenie. W październiku w Berlińskiej Filharmonii zostanie otwarta „cyfrowa sala koncertowa”, w której powstaniu ta japońska firma ma udział. Chiński Hisense, oficjalny partner Mistrzostw Świata w piłce nożnej - FIFA 2028 w Rosji, pokazał m.in. 88” laserowy telewizor, a dokładniej laserowy rzutnik o ultrakrótkiej ogniskowej, który niemal dotyka ekranu; należący do TP Vision Philips 65” QLED z technologią Quantum Dot (kropki kwantowej z nieorganicznych nanokryształów); Sony - 100” 4K HDR, chiński Skyworth – 100” Android, a założone w 1923 r. niemieckie Loewe – 77” OLED z 6. głośnikami o mocy 120 W i dyskiem o pojemności… 1 TB. Moc dźwięku wzmacnia soundbar: 2 x 270 W + 600 W subwoofer!

Trudno nie było zauważyć telewizorów trzeciego na świecie ich producenta - firmy TCL, w tym jedynego na świecie 65” telewizora QLED Android z głośnikami JBL i 85” QLED Private Theatre XESS X6 z 12-kanałowym, 360° zestawem nagłośnieniowym i 8. samodzielnymi wzmacniaczami. Ale firma stawia na sztuczną inteligencję, czyli interakcję telewizor – użytkownik. Chodzi o rozpoznawanie głosu, obrazu i ruchu; wykorzystanie zagregowanych treści zapewniających szybszy odbiór filmów i informacji oraz szybszą nawigację, indywidualizację dostarczanych informacji i łączenie telewizorów z innymi urządzeniami. Taki inteligentny telewizor, dzięki wsparciu Google i Baidu (największa chińska wyszukiwarka internetowa), z platformą Baidu's DuerOS, która m.in. rozpoznaje twarze, pozwala podczas oglądania filmu zapytać go kogo oglądamy na ekranie i w jakich wcześniej grał filmach!

Przypomnę, że 2004 r. TCL przejął od Thomsona fabrykę w Żyrardowie, gdzie ma drugie w Europie – obok francuskiego Angers - centrum b+r. Produkty do UE (także z logo Thomsona) wyjeżdżają z Polski.

Lepszy dźwięk

W 3-kanałowy systemem dźwiękowy o mocy 450 W wyposażył swój 65” 4K OLED suński Bang & Olufsen. Wrażenie robił BeoSound Shape, czyli montowane na ścianie bezprzewodowe (Wi-Fi, Bluetooth) głośniki podłączane do wzmacniacza o mocy 8 x 80 W. Maksymalnie można połączyć 44 głośniki (w kilku wersjach kolorystycznych), a ponieważ kable są chowane pod tynkiem, więc efekt dźwiękowy robi wrażenie.

Na stoisku amerykańskiego Harmana (marki: Harman Kardon, JBL, Mark Levinson, AKG, Infinity, Lexicon i Revel) uwagę zwracali laureaci tegorocznych nagród Europejskiego Stowarzyszenia Obrazu i Dżwięku EISA: przenośny, sterowany smartfonem wodoodporny głośnik JBL Boombox (2 x 30 W, 50 Hz - 20 kHz) i bezprzewodowe słuchawki JBL Everest Elite V750 (10 Hz – 22 kHz). W marcu br. firmę przejął Samsung, który chce wejść w rynek samochodów autonomicznych i elektrycznych, a Harman – o czym mało kto wie - jest światowym liderem w tworzeniu oprogramowania dla samochodowej elektroniki.

Niemiecka HAMA postawiła w tym roku na mobilność, wystawiając „osobisty pojazd elektryczny”: rozwijającą prędkość do 30 km/h samobieżną deskorolkę F-Cruiser o zasięgu 15 km, która może być używana przez osoby o masie do 120 kg. Aplikacja mobilna pozwala m.in. na kontrolowanie prędkości, sprawdzenie trasy GPS i stan akumulatorów. Nakładka Hoovercart (siedzisko) przekształca ją w gokarta. Z nowości firmy AVM na uwagę zasługuje innowacyjny router FRITZ!Box 6890 LTE, umożliwiający dostęp do internetu z prędkością do 300 Mbit/s przez sieć komórkową (5 częstotliwości LTE i 2 UMTS).

W zajmowanej przez Sony hali trudno było wśród nowych modeli telewizorów, aparatów fotograficznych i smartfonów znaleźć superminiaturowy, wytrzymały i wodoodporny (do głębokości 10 m, a po zamontowaniu w nowej obudowie - aż do 100 m) aparat RX0. Łączy on znakomitą jakość obrazu o rozdzielczości 4K (matryca 15,3 MP) z zawansowanymi możliwościami fotografowania i filmowania (do 1000 kl./s). Może rejestrować zdjęcia i filmy w deszczu, pod wodą, w zapyleniu lub miejscach piaszczystych, a także być konfigurowany z innymi aparatami, rejestrującymi obraz w różnych ujęciach.

Ciekawostki: San Disk zaprezentował kartę microSD o pojemności… 400 GB, a należący do Panasonica Technics - odświeżony, legendarny gramofon SL-1200, który będzie kosztować ok. 4 tys. USD.

Polacy na IFA

W halach kilka dni przed otwarciem targów trudno było nie usłyszeć pracowników polskich firm, które wygrały przetargi na montaż targowych ekspozycji. Ale nie tylko, bo polskie firmy były także ich projektantami. Także na stoiskach można było usłyszeć polski język.

W tym roku do Berlina przyjechało 20 polskich firm (w ub.r. - 13), z Czech – 3, Słowacji – 2, Węgier – 1.

Tradycyjnie największe stoisko miała Amica. Po raz 5. w Berlinie wystawiła się Manta SA - niezależny producent sprzętu RTV i AGD z 19-letnim doświadczeniem. Na większym niż rok temu stoisku, jeszcze przed planowaną pod koniec września oficjalną premierą, pokazała 65” telewizor 4K Android oraz m.in. nowe słuchawki bezprzewodowe z aluminiowej kolekcji AMBER, DIAMOND, ONYX i SAPHIRE oraz wodo- i wstrząsoodporne telefony ROCKY.

5 lat temu firma rozpoczęła w zakładzie na przedmieściach Łodzi montaż, który rocznie może opuszczać 0,5 mln telewizorów , gdy krajowy popyt jest szacowany na 2,2-2,3 mln. – Po kilkusetprocentowym wzroście w 2016 r. w tym roku odnotowujemy 18% wzrost sprzedaży, co w tym segmencie jest najlepszym wynikiem na polskim rynku. Nowe telewizory 60 i 65” pojawią się w sklepach w listopadzie – zdradza Marcin Ostachowski, dyrektor handlowy Manta SA. A Katarzyna Śliwińska, Marketing & PR Manager, dodaje: - Jesteśmy dumni z tego, że polska marka jest coraz bardziej rozpoznawalna wśród zachodnich klientów.

Ponoć historia się nie powtarza, ale… Pierwsze telewizory w Polsce wyprodukowały w 1956 r. Warszawskie Zakłady Telewizyjne, bardziej znane jako „Elemis”, które mieściły się tam, gdzie dziś jest siedziba firmy Manta, kontynuującej najlepsze tradycje polskich inżynierów.

Wilk Elektronik SA, producent pamięci i właściciel marki GOODRAM, przedstawił nową markę IRDM. Ma stać się silną międzynarodową marką dedykowaną dla graczy, sygnującą moduły pamięci (RAM), dyski SSD, karty pamięci i USB. Wkrótce premierę będą miały najszybsze polskiej produkcji SSD, jedne z najszybszych na świecie kart pamięci i moduły pamięci bazujące na znanej linii PLAY.

Fibar Group SA w tym wystawiała się samodzielnie, prezentując stworzony, rozwijany i produkowany w w Poznaniu - jeden z najbardziej zaawansowanych na świecie system smart home FIBARO: Intercom (inteligentny domofon z kamerą FullHD i 180o kątem rejestracji obrazu, który łączy się z telefonem) i Radiator Thermostat (głowica termostatyczna). Zatrudnia ponad 500 osób, głównie w dziale b+r. Z funduszy UE, m.in. w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka, uzyskała dofinansowanie 12 projektów. Jest pierwszym polskim producentem, którego urządzenia współpracującą z platformą Apple HomeKit, m.in. CO Sensor (zasilany bateryjnie czujnik temperatury i tlenku węgla) i Wall Plug (po podłączeniu do dowolnego gniazdka możemy zdalnie włączać i wyłączać urządzenia elektryczne oraz monitorować pobór mocy).

Także po raz drugi w Berlinie była firma 3mk – producent folii, etui i hartowanego szkła zabezpieczającego ekrany smartfonów. - Mamy stoiska w dwóch halach (12 i 8 m2), by przekonać się, w której będzie większe zainteresowanie naszą ofertą. Prezentujemy przede wszystkim smukłe futerały na telefon: 3mk NaturalCase. Mimo niewielkiej grubości (ok. 0,4 mm) udało się wykonać je bardzo precyzyjnie, co wymagało bardzo dokładnych form. W najbliższym czasie planujemy dwie nowości produktowe, wykorzystujące 6 wzorów przemysłowych chronionych na całym świecie, jak nasz Air-Dots oraz otrzymany w 2006 r. patent na system aplikacji folii i szkieł ochronnych Likano – zdradza Michał Kowalik, dyrektor ds. strategii 3mk.

Po raz pierwszy na IFA wystąpiła powstała w 2008 r. firma Green Cell. Specjalizacja w technologii li-ion sprawila, że jej oferta obejmuje ok. 97% modeli baterii do laptopów dostępnych na rynku europejskim. W portfolio ma też zasilacze do laptopów i baterie do dronów.

Jerzy Bojanowicz

Zdjęcia: Jerzy Bojanowicz

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl