Nasiona w doskonałej kondycji


14-09-2017 13:06:10

Joanna Szulc, asystent w Zakładzie Technologii i Inżynierii Przemysłu Spożywczego, Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. J. i J. Śniadeckich w Bydgoszczy.

Parę zdań z CV

Absolwentka Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy (2008). Tematem jej pracy magisterskiej było „Badanie wpływu promieniowania mikrofalowego na jakość wybranych nasion warzyw”.

W 2009 r. ukończyła Studium Podyplomowe „Analityka w ochronie środowiska" (Chromatografia i techniki pokrewne w różnych wariantach oznaczeń śladowych) na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, zaś rok później Podyplomowe Studium Zarządzania Jakością i Bezpieczeństwem Żywności na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Studia doktoranckie ukończyła na Wydziale Inżynierii Mechanicznej UTP w Bydgoszczy. W pracy doktorskiej, której promotorem jest prof. dr hab. inż. Katarzyna Czaczyk z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, badała zastosowanie ditlenku chloru do odkażania nasion i kiełków warzyw.

Wynalazki, patenty, wdrożenia

Zajmuje się technologią żywności i żywieniem człowieka. Interesuje ją zwłaszcza  opracowywanie nowych produktów spożywczych, granulacja produktów spożywczych, badanie surowców i produktów z wykorzystaniem promieniowania bliskiej podczerwieni, a także kiełkowanie nasion warzyw i ziół.

Jednym z jej obszarów zainteresowań jest także przedsiewna obróbka nasion. W związku z ograniczaniem stosowania chemicznych środków ochrony roślin, coraz częściej poszukuje się nowych rozwiązań, które mogą zapewnić zarówno wysoką jakość nasion, jak i ich zdrowotność. W ramach prowadzonych badań powstały nowe technologie, które pozwolą podnieść jakość nasion stosowanych w uprawach konwencjonalnych i ekologicznych, a także nasion przeznaczonych na kiełki. Ma to duże znaczenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego konsumentów, ponieważ proponowane rozwiązania przyczyniają się do poprawy jakości mikrobiologicznej materiału nasiennego. Korzyści z opracowanych technologii zyskał także przemysł nasienny, który dzięki zastosowaniu przedsiewnej obróbki nasion może oferować nasiona nie tylko wysokiej jakości, ale dające wyrównane plony. Opracowane technologie wykorzystują wynalazki i rozwiązania zgłoszone w Urzędzie Patentowym.

Joanna Szulc dużą wagę przywiązuje do współpracy z przemysłem – np. w ramach projektu „Staż Sukcesem Naukowca” opracowała postać substancji aktywnej do tworzyw polimerowych. Rozwiązanie powstało w Zakładzie Badawczym Przemysłu Piekarskiego Sp. z o.o. Rezultatem tej współpracy jest opakowanie aktywne o właściwościach biostatycznych, które można zastosować m.in. w przemyśle mięsnym. Nowe właściwości opakowanie zyskuje dzięki dodatkowi ekstraktu... z macierzanki. Przechowywany w takim opakowaniu produkt ma o wiele dłuższy czas przydatności do spożycia niż konwencjonalnie zapakowany artykuł spożywczy.

Na życzenie producenta powstał również wynalazek, dzięki któremu konsumenci otrzymali zdrową, wygodną i nie brudzącą rąk przekąskę. Nowatorska kompozycja, którą powleka się suszone i kandyzowane owoce jagodowe, ogranicza przemiany fizykochemiczne i biologiczne, zapewnia apetyczny połysk oraz sprawia, że porzeczka, żurawina, rodzynki, wiśnie, śliwki czy daktyle nie sklejają się ze sobą.

Innym osiągnięciem, które nie byłoby możliwe bez ścisłej współpracy z przemysłem, jest opracowanie gamy nowych produktów spożywczych z produktów, które do tej pory były  odpadem. Wraz z zespołem przygotowała i przebadała produkty śniadaniowe przygotowane z dodatkiem serwatki, która charakteryzuje się bardzo bogatym składem aminokwasów. Owsianka na bazie serwatki nie tylko ekspresowo się przyrządza, ale ma również duże właściwości prozdrowotne.

Jest współtwórczynią 9 patentów i zgłoszeń patentowych oraz 1 wzoru użytkowego.

Nagrody

Wynalazki Joanny Szulc odnoszą duże sukcesy na międzynarodowych i krajowych wystawach. Platynowymi, złotymi i srebrnymi medalami wyróżniono m.in. sposób i urządzenie do odkażania nasion pomidora, stanowisko do badań przesiewaczy, dozowniki do przesiewaczy, suszarki do nasion czy sposób rozdrabniania torfu.

Publikacje, konferencje, aktywność naukowa

Była kierownikiem i współwykonawczynią kilku projektów badawczych prowadzonych w ramach programu pilotażowego w województwie kujawsko-pomorskim „Voucher badawczy” dla przedsiębiorstw z branży nasiennej i rolno-spożywczej oraz projektu rozwojowego w ramach 10. konkursu projektów rozwojowych finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jest autorką i współautorką 38 recenzowanych artykułów, 3 rozdziałów w monografiach, jak również wielu referatów i posterów, które zaprezentowała na krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych.

Prywatnie

Praca naukowa polega na szukaniu odpowiedzi na ciągle stawiane sobie nowe pytania. Naukowca musi cechować ciekawość. Bycie badaczem jest wyzwaniem, którego rezultatem jest zgłębienie wiedzy i tworzenie rozwiązań. W pracy naukowej najbardziej lubię wymieniać swoje spostrzeżeniami z innym naukowcami, ponieważ właśnie wtedy najczęściej rodzą się najlepsze pomysły i rozwiązania problemów badawczych. Dlatego praca naukowa musi polegać na współpracy, bo tylko wówczas dochodzimy do wielkich rzeczy.

W wolnych chwilach szyje sukienki dla siebie i najbliższych. Lubi biegać. Jej pasją jest również podróżowanie i – jeśli tylko znajduje czas – w weekendy stara się zwiedzać kolejne stolice europejskie. 

if

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl