Sukces polskich odlewników


29-08-2017 17:10:12

O 73. Światowym Kongresie Odlewnictwa w Krakowie mówi przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Kongresu, prof. dr hab. inż. Józef Suchy:

Po raz drugi w wolnej Polsce Światowa Organizacja Odlewnictwa (Word Foundry Organization - WFO) powierzyła polskim odlewnikom organizację Światowego Kongresu Odlewnictwa. Organizatorem jest Stowarzyszenie Techniczne Odlewników Polskich STOP, a mnie osobiście przypadł zaszczytny obowiązek przewodniczenia Komitetowi Organizacyjnemu Kongresu, mam nad nim pieczę z ramienia WFO.

Nasze kongresy odbywały się kiedyś corocznie, a ostatnio co dwa lata. W zasadzie kongresy przyczyniły się do powołania Światowej Organizacji Odlewniczej. Zrzesza ona reprezentantów ok. 35 krajów. Obowiązuje tu zasada, że z danego państwa może być tylko jedna reprezentacja, a gdy jest ich więcej, muszą się dogadać między sobą. Tak było np. z Chińczykami. Najprościej jest w USA, bo tam funkcjonuje jedna, bardzo duża organizacja. Są jednak kraje, które reprezentuje np. instytut naukowy.

Przyznam, że bardzo mi zależało na tym, aby właśnie w 2018 r. Kongres odbył się w Polsce. Poprzednio byliśmy organizatorami takiego Kongresu w 1991 r. i – jako młody wówczas naukowiec – byłem w gronie osób pracujących przy jego organizacji. Odbywał się on, podobnie jak przyszłoroczny, w Krakowie. Jego uczestnicy szczególnie sympatycznie wspominają przejazd uczestników z Warszawy do Krakowa (Lotnisko Balice nie było jeszcze przygotowane do przyjęcia tylu gości) specjalnym pociągiem z gastronomiczną obsługą i zespołami folklorystycznymi. Szczególnie mi miło, bo m.in. za tę organizacyjno- kulturalną część Kongresu byłem odpowiedzialny. W tym roku wszyscy przylatują lub przyjeżdżają do Krakowa, więc tak atrakcyjnego przejazdu nie będzie. Jednak zapewnimy uczestnikom wiele innych atrakcji, które znowu pozwolą z sympatią wspominać nasz kraj.

Kongres odbywać się będzie od 23 do 27 września 2018 r. i liczymy na uczestnictwo ok. 1000 gości. Będzie to potężna impreza nie tylko z tradycyjnymi referatami, ale towarzyszyć jej będą specjalne targi odlewnicze organizowane w Kielcach oraz wystawa w Krakowie, którą zorganizują Międzynarodowe Targi Poznańskie. Zostaną zorganizowane wyjazdy uczestników do przedsiębiorstw oddalonych do 150 km od Krakowa oraz spotkania pokongresowe w odlewniach.<ram>

Do organizacji Kongresu włączą się polskie uczelnie techniczne, zwłaszcza krakowska AGH, która – jako jedyna – ma Wydział Odlewnictwa. Inne uczelnie kształcące metalurgów także będą obecne na Kongresie. Zależy nam, aby aktywnymi uczestnikami Kongresu byli polscy studenci. Przewidujemy, że będzie ich ok. 200. Może to mieć znaczenie dla ich kariery zawodowej. Organizatorzy muszą to wszystko spiąć w logistyczną całość, włącznie z częścią bankietową i przekazaniem flagi następnemu krajowi. To ma być w stylu olimpijskim.

 

 

 

 

 

Instytucjonalnym organizatorem Kongresu jest Stowarzyszenie Techniczne Odlewników Polskich – STOP, członek Światowej Organizacji Odlewniczej. Jego prezes, mgr inż. Tadeusz Franaszek, tak mówi o roli STOP w tym przedsięwzięciu:

Jesteśmy dumni, że kilka lat temu odlewnicy z całego świata powierzyli polskiej narodowej organizacji odlewniczej, jaką jest STOP, zorganizowanie 73. Światowego Kongresu Odlewnictwa. Po tej decyzji uchwaliliśmy, że najbliższy Kongres odbędzie się w Krakowie w dniach 23 - 27 września 2018 r., w Krakowskim Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Kongres będzie się odbywał pod hasłem „kreatywne odlewnictwo”.

Taki będzie też temat wystawy organizowanej w Centrum przy udziale Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wystawcami będą m.in. uczelnie, instytuty naukowe, a także niektóre przedsiębiorstwa mogące się pochwalić innowacyjnymi rozwiązaniami z dziedziny odlewnictwa. Wystawa planowana jest na tzw. dni referatowe, tj. 24-25 września. Natomiast w trzecim dniu – 26 września – gros uczestników przeniesie się do Kielc (wyjazd dobrowolny). Tam będą mogli zwiedzić Międzynarodowe Targi Odlewnicze, a delegaci reprezentujący narodowe organizacje odbędą tradycyjne przy takich okazjach posiedzenie władz naszej światowej organizacji.  

Kolejny dzień można nazwać technicznym. W tym dniu zostaną zorganizowane techniczne wycieczki kongresowe do konkretnych zakładów produkcyjnych. Przewidzieliśmy pięć tras. Jedna grupa zwiedzi Odlewnie Polskie w Starachowicach. Uczestnicy będą tam mogli zwiedzić m.in. Muzeum Hutnictwa z unikatowym Wielkim Piecem. Przewidujemy też wycieczki na kierunkach: częstochowskim, południowym, Węgierska Górka, Bielsko-Biała oraz tarnowsko-rzeszowskim, ZM WSK, Metazel.

Chciałbym mocno podkreślić, że zależy nam bardzo na udziale młodzieży w naszym Kongresie. Dlatego przewidujemy wręcz symboliczne opłaty za udział dla studentów i doktorantów. Będą oni nie tylko obserwatorami Kongresu, ale czynnymi jego uczestnikami. Przewidujemy, że wygłoszą kilka referatów. W tym miejscu chcę przypomnieć, że uczestników Kongresu goszczono w Polsce w latach: 1938, 1963, oraz 1991.

Dla nadania rang i większego prestiżu staramy się, aby Kongres odbywał się on pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Nie mamy jeszcze potwierdzenia przyjęcia tego patronatu, ale gdy to nastąpi, zaczniemy starać się o udział członków rządu i parlamentu. Wierzymy, że organizując Światowy Kongres Odlewnictwa, skutecznie przyczynimy się do promocji naszego kraju w świecie. 

WFO powstała 90 lat temu, ma więc bogatą tradycję. Jej główną formą działalności jest organizacja kongresów. Poprzedni odbył się w 2016 r. w Japonii, a wcześniej – w 2014 r. – organizowali go hiszpańscy koledzy. Wiadomo już, że w 2020 r. spotkamy się w Korei Południowej.

 

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl